Tieto a podobné kombinácie slov sa na nás denne hrnú zo všetkých strán. Na internete, v časopisoch i priamom kontakte dochádzame stále do styku s podobnými informáciami – „máme kľúč k perfektnej postave / iba 10 minút denne a vaše svaly na bruchu budú vyrysované / chudnete iba z požadovaných partií / tabletky na chudnutie z brucha a nemusíte pohnúť ani prstom / potravu nemusíte vážiť a jete čo len chcete“.

Preto sa často stáva, že niektorí z nás tomu naozaj veria. Čo je najhoršie, že uveria práve tí, ktorí sú neznalí a na týchto informáciách založia svoju snahu budovať svoje dokonalé svalnaté postavy. Po neúspechu chudnutia, nárastu svalov alebo zvyšovania kondície nastávajú verdikty ako „to je jojo efekt / ja priberám aj z vody / ešte som aj pribral na tuku / ten tréning alebo tá diéta je na h… iba sa cítim horšie ako predtým“.

Základom úspechu v budovaní skvelého tela po akom túžiš je jedna jediná vec. Ako to zvykneš čítať a počúvať – ide o určite zaručený TIP.

Nie je to zaručený tréning, nie je to zaručená diéta!

Je to pochopenie!

Naše telo, aj keď je to veľmi relatívne, cháp ako stroj (ako príklad si predstav auto).

Auto sa skladá z karosérie a motora. Náš organizmus z tela (karoséria) a jeho vnútra (motor). Nato, aby sa karoséria hýbala musí fungovať motor. Nato, aby motor fungoval musí byť funkčný a natankovaný benzínom = pre naše telo jedlo. Z tohto dôvodu je jedlo, ktoré konzumuješ pri posilňovaní a budovaní výkonnej postavy také dôležité. Mernú jednotku pre jedlo ber v tomto prípade ako kalórie. U benzínu sú to litre.

Jedlo (benzín), ktoré do svojho tela „natankuješ“ poskytuje palivo na určitý čas, vzdialenosť a výkon. Tak ako v aute je podľa štýlu jazdy spotreba buď vyššia alebo nižšia. Spotreba paliva je podmienená tomu, ako svoje auto (telo) prevádzkuješ.

Naše telo funguje časovo alebo výkonovo podľa toho, koľko doň natankujeme (kalórie prijaté z jedla). Toto všetko je s telom a autom relatívne rovnaké.

Zásadný rozdiel medzi autom a tvojím telom je v tom, že:

Ak do auta natankuješ málo benzínu proste zastaví a pokiaľ nenatankuješ zostane stáť.

Ak do svojho tela natankuješ málo kalórií (jedla) pôjde ešte dlho ďalej ale bude strácať na výkone až skôr či neskôr (nenávratne) zastane.

Možno to znie ako dobrá informácia pre, tých ktorí chcú schudnúť. Nakoľko ak nedodáš telu kalórie zoberie si ich zo zásob na tele a chudneš. Pri „slabej“ a spravidla nekontrolovanej strave (diéte), kedy dlhodobo nedodávaš telu dostatok potrebného paliva nastávajú v tomto stroji (tele) určité zmeny. Zníži sa tvoj výkon mentálne i fyzicky, a tým sa zníži aj potreba kalórií. Tvoje  telo (auto), ktoré malo pôvodnú spotrebu 10 litrov benzínu na 100 km. Teraz na 100 km potrebuje len 8,0 litrov.

Ak budeš dodržiavať tento režim dlhodobo spotreba sa bude znižovať na 7,0 litrov, možno až na 5,0 litrov. Tu sa však dostaneš do situácie kedy sa naješ a nastane „priberiem aj z vody“ alebo „to je jojo efekt tej super diéty“. Telo začne okamžite akýkoľvek príjem kalórií navyše ukladať do zásoby, aby vydržalo „ísť“ keď sa ty zasa rozhodneš mu nenatankovať.

Súčasťou takého znižovania príjmu jedla (paliva) je tiež spomínané zhoršenie výkonu, kvality pokožky, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov a celkové zhoršenie zdravia. A ako už možno tušíš. Ak sa dostaneš až sem na peknú, funkčnú a výkonnú postavu ZABUDNI!

Svaly a krásna svalnatá postava znamenajú takmer vždy aj excelentný výkon. A ten bez dostatku paliva nikdy nenastane.

Pouvažuj:

Krb hreje, pretože doň dáš drevo (palivo),

Auto ide, pretože doň natankuješ benzín (palivo),

Televízor ide, pretože ho napojíš na elektrinu (palivo),

Vzťah funguje, pretože doň dáš energiu a snahu (palivo),

Školu vyštuduješ, pretože sa učíš (palivo).

Ako je teda možné, že chceš, aby tvoje telo fungovalo bez toho, aby si doň dodal palivo???!

Máš na túto tému iný názor? Budem rád, ak sa oň podelíš v komentári alebo správe na našej Fanpage.