Často nielen začínajúci cvičenci nemajú predstavu čo je možné dosiahnuť správnym tréningom a stravou. Je preto veľmi ťažké očakávať, že ich ciele po začiatku vzhľadom k vynaloženej snahe a uplynulému času cvičenia, budú reálne.

Dezinformovať o doplnkoch výživy a steroidoch číha doslova všade.

Všetci sú „na čisto“. „LEN“ s pomocou tohto a iného zázračného produktu. Toto často vidíš v reklamách na doplnky výživy. A tak u neznalých nastane mylná predstava, že tento produkt je presne to čo potrebujú. A keď ho budú užívať, je nespochybniteľné, že výsledok sa dostaví.

Ak sa náhodou nedostaví, je to vinou niečoho iného. Určite nie toho prevratného doplnku výživy alebo hneď niekoľkých doplnkov. Vlastne tieto doplnky užívajú, aby postupom času neutrpelo ich ego. Ak sa však dlho nič nedeje, alebo tiež výsledky prichádzajú veľmi pomaly a urputnou prácou. Dostanú sa na rad anabolické steroidy.

Anabolické steroidy sa užívajú spravidla v dvoch prípadoch:

  • Ihneď na začiatku tréningového procesu, keď sú pochopené ako štartovací balíček, ktorý minimalizuje riziko frustrácie z pomalých pokrokov,
  • Postupom času, keď už aj výrazná snaha vedie len k nepatrným a dlhotrvajúcim zlepšeniam vo výkone alebo estetike tela.

Oba prípady v podstate dopujú naše boľavé ego. Veľa športovcov si myslí, že sa nedokážu „na čisto“ dostať tam, kde by chceli, čo je svojím spôsobom pravda.

Bohužiaľ po anabolických steroidoch = drogách = zakázaných látkach siahajú mladý športovci bez najmenších súťažných ambícií .

Beginnery, ako sú nazývaní v angličtine, nemajú ani tušenie ako ďalekosiahlé dôsledky sú späté s užívaním anabolických steroidov. To ale neznamená, že v profesionálnom športe ide o niečo jednoduché.

Pred hlbšou analýzou je potrebné si priznať, že anabolické steroidy výsledky a ťažkú prácu na výsledku predsa len trošku zjednodušujú. V športe sú však špatné najmä z etického hľadiska.

Šport ako taký je zložený z dvoch „rovín“.

Užívanie anabolických steroidov a obdobných látok narušuje, ba priam likviduje obe tieto roviny.

  • Všeobecne má šport utužovať a optimalizovať zdravie jedinca.

  • V prípade, že v športe dochádza k súpereniu viacerých zúčastnených, podstatou je, že vlastnými silami a úsilím v tréningu porazíme svojich súperov v závode.

Súčasnú situáciu zaviňujú  aj samotný osobný tréneri, športový a výživoví poradcovia. V „ringu“ medzi týmito odborníkmi, ktorí z jednej strany zápasia medzi sebou o to kto je lepší odborník a z druhej strany o to kto predá viacerým ľuďom svoje služby, vzniká doslova cirkus.

Pre laika je cirkus spleť nezrozumiteľných informácií, ktorý vedie k tomu, že jedinec sa vzdáva myšlienky bádať po naozaj vyhovujúcom životnom štýle zahrňujúcom tréningový, stravovací i životný proces.

K tomu nepridáva ani masa (ne)odborníkov, ktorí v podstate nemajú ani žiadne vzdelanie, ani žiadne názory. Iba zakoreneno až zadubeno hlásajú ich jednu myšlienku, výnimočne spleť viacerých myšlienok, ktoré spasia všetkých. Obdobný problém prevláda v každej oblasti podnikania a práce.

Čo si z toho celého vybrať? Neurčito bezpečné anabolické steroidy, alebo doplnky výživy pre športovcov, ktoré klamú o svojich účinkoch?

Anabolické steroidy

Anabolické steroidy sú zakázané látky, ktorých užívanie dlhodobo poškodzuje zdravie. Ich užívanie považujem za opodstatnené u ľudí tak zarytých do svojej idei, že bez ich užívania by nebolo možné sa tejto idei ani len priblížiť. Práve preto užívajú anabolické steroidy. Ich život bez užívania steroidov by bol menej naplnený ako je to s nimi. Nie je to správne, ale pre mňa je to pochopiteľné.

Ďalšie opodstatnené užívanie steroidov vidím u profesionálnych športovcov. Nie, že by som vyjadroval ich podporu, ale jedná sa o ľudí typu, ktorých som opisoval vyššie a situácia si bohužiaľ vyžaduje stále stúpajúci výkon, ktorý by bez užívania týchto látok často nebol možný. Koniec koncov MY (diváci) si to stále žiadame.

Je potrebné chápať, že profesionálny šport = profesionálna práca za ktorú je človek platený. Tým zabezpečuje plnohodnotný život svojej rodine. Steroidy tak možno chápať ako sprievodnú negativitu ich práce (napr. ako dlhodobé sedenie pri kancelárskej práci).

Doplnky výživy pre športovcov

Aj tento web predáva doplnky výživy pre športovcov značky Biotech USA. Tieto doplnky výživy nie sú všelieky a dokonca nie sú ani len nenahraditeľným zdrojom X látok.

Doplnky výživy sú proste len doplnky. Chutne, ale najmä prakticky dopĺňajú stravovanie športovcov, ktoré by malo byť zmysluplne nastavené a dodržiavané. V takom prípade je doplnenie vhodných látok ako napr. BCAA aminokyselín, proteínov, … vítané a praktické.

Čakal si viac? Nie, nič viac v tom nie je. Doplnky výživy sú proste veľmi praktické. Nie zázračné, nie nenahraditeľné (vo väčšine prípadov) a ani len povinné pre dosiahnutie svalnatého tela a nadštandardného výkonu. Založ svoje snaženie na kvalitnom tréningu, strave a až následne sa zaujímaj o doplnky výživy.

Ak máš obavu o kvalitu tvojho tréningového procesu mám pre teba riešenie. Začni cvičiť s POHYBom for Men, je kompletný tréningový manuál pre mužov, ktorý začínajú cvičiť. Manuál ti poskytne viac ako 60 strán informácií a o konkrétnom postupe tréningu vrátane všetkých krokov, ktoré potrebuješ vedieť. Viac sa môžeš dozvedieť na Začni cvičiť s POHYBom for Men.

foto: goodfon.su