Možno vieš, že ak chceš spáliť na svojom tele tuk, musíš spáliť viac kalórií, než skonzumuješ. Teoreticky je to veľmi jednoduché.

a) Ak budeš jesť viac kalórií ako potrebuješ, priberieš (či do svalov, alebo do tuku, môžeš o tom rozhodnúť ty sám).

b) Ak budeš jesť rovnaké množstvo kalórií ako potrebuješ, tvoja hmotnosť sa nezmení (ale môžeš podstatne zmeniť konzistenciu a proporcie svojho tela).

c) Ak budeš jesť menej kalórií ako potrebuješ, schudneš.

Ak si sa rozhodol pre tretiu (c) možnosť = chudnutie, môžeš ju realizovať dvoma spôsobmi. Budeš menej jesť ako v skutočnosti potrebuješ, alebo jesť budeš rovnako, ale spotrebuješ kalórie na viac.

Možno ti v realizácií svalnatejšej a štíhlejšej postavy pomôže týchto 7 jednoduchých tipov.

1. Trénuj intervalovo vo vysokej intenzite

Tento spôsob tréningu poznáš ako HIIT. Na chudnutie a spaľovanie tuku „funguje“ aj tradičné dlhé a pomalé kardio cvičenie. To však stojí veľké množstvo času. Skús intervalový tréning, ktorý strieda vysokú intenzitu s nízkou (žiadnou). Množstvo ľudí prišlo nato, že takýto tréning je veľmi rýchly, účinný a vyhovujúci. Ak tento tréning neskúsiš nikdy, nebudeš vedieť či nepatríš medzi tých, ktorým vyhovuje.

Myslím, že o tréningu HIIT nie je potrebné sa rozpisovať. O jeho výhodách som napísal samostatný článok. V krátkosti ti zhrniem: Intervalový tréning je veľa muziky (stimulácie pre svaly/spaľovanie kalórií), za málo peňazí (krátky čas).

2. Trénuj správne a tvrdo

Trénovať správne je pre tvoj pokrok prioritné. Ak dokážeš trénovať správne a pritom naozaj tvrdo, máš vyhraté.

Trénovať tvrdo neznamená vždy s najväčšou možnou záťažou. Okrem záťaže vieš v tréningu regulovať celkový čas, čas prestávok, techniku cvičenia, dĺžku a možnosti opakovaní, počet sérií/opakovaní/okruhov, …

3. Do správneho a tvrdého tréningu zapoj aj kardio cvičenie

Kardio cvičenie vieš v tomto prípade zapojiť dvomi spôsobmi:

  • Do svojho pôvodného tréningu/okruhu zapojíš cvičenie na bicykli, bežeckom páse, alebo inom zariadení. Prípadne môžeš absolvovať svoj tréning/okruh, a v rámci prestávky „robiť kardio“.
  • Kardio tréning využiješ ako doplnkové/regeneračné cvičenia v dňoch kedy nebudeš trénovať silovo.

4. Jeden deň úplne odpočívaj

Jeden deň tréningového voľna využíva aj mnoho profesionálov, ktorých ich svalnatá postava bez tuku živí. Svaly a nízke % tuku je síce profitom z tréningu.

„Všetkého veľa škodí.“ Je v tomto prípade veľkou pravdou. Prehnane časté trénovanie sa môže stať veľmi kontraproduktívne.

5. Dodržuj pitný režim

Uprednostňuj pitie dostatku vody, prírodných čajov a kávy. Preukázateľne tým pomôžeš svojmu chudnutiu, zabrániš hladu a tým sa vyhneš prejedaniu. Navyše tieto tekutiny majú aj zdravotné prínosy: príjem antioxidantov, zvýšenie energie, zvýšenie kvality pokožky, nechtov a vlasov, zníženie rizika duševných chorôb i zlepšenie nálady.

Minimalizuj príjem alkoholu a sladených nápojov. Nie každý si to uvedomuje, ale príjem kalórií nie je  len konzumácia tuhého jedla. „Dvojlitrovkou“ Koly alebo fľašou tvrdého alkoholu doslova pridávaš centimetre na obvod tvojho pásu každým dotykom pohára.

6. Pred spaním jedz menej

Ak pred spaním skonzumuješ väčšie množstvo kalórií, zvyšuješ pravdepodobnosť, že tie nespotrebované sa na tvojom tele uložia do tukových zásob.

Snaž sa preto svoju kalorickú potrebu naplniť zväčša počas dňa a večeraj striedmo.

7. Vyvaruj sa chaotizovaniu

Ak si v téme chudnutia, spaľovania tuku, rastu svalov alebo celkovo tréningu nový, prípadne pokročilý, ktorý sa v informáciách už stráca nájdi si pomocníka.

Tvojim pomocníkom  môže byť profesionál z oboru, kamarát, alebo hodnotný zdroj informácií ako je tento web. Čítaním síce kalórie nespáliš, môžeš však získať hodnotné informácie a motiváciu, ktorá ti následne v tréningu pomôže spáliť ešte viac kalórií.

Ak si stále dezorientovaný a chceš situáciu vyriešiť jednoducho, navštív kategóriu tohto webu PLÁNY NA MIERU a následne sa nechaj inšpirovať výsledkami ľudí v kategórií REFERENCIE.

Foto: goodfon.su

Zdroj: spotmebro.com, builtlean.com, bodyrock.tv